Kad es esmu apspiests un piespiests pie zemes,
Padari tad mani par deju grīdu.
Lai tavi dievišķie derviši
Virpuļo tad virs manis,
Apreibuši, ekstāzē ierauti.
Lai kā plūstošās gaismas upi
Tie izlej uz manis svēto Vīnu.
Lai viņu sandales
Berž manu cieto virsmu
Un noslīpē mani,
Un atstāj uz manis svētās rētas
Kā vissaldākās svētlaimes atmiņas
Par mīlestību neaptveramu un bezgalīgu
Par mīlestību neprātīgu un mirdzošu,
Neatturami bezbēdīgu!
Par mīlestību zvaigžņu dejoto
Debesu Svētumā
Par mīlestību smieklu atbalsīs…
Tā visu mūžu visi ceļi vijas
Cauri tavai Jūrai bez krastiem.
Džalalad Dīns Rūmī
Par Visuma Miera dejām un chant (garīgo dievišķo Vārdu dziedāšanu)
Dziesmas un dejas ir cilvēka radošuma pirmā izpausme.
Koncentrēšanās un mūsu ķermeņa, sirds un dvēseles apzināšanās visai mūsu būtnei palīdz kļūt harmoniskai un līdzsvarotai.
Ritms ir dzīve: tas ir ikvienā solī, ikkatrā sirdspukstā, katrā ieelpā un izelpā.
Cilvēka balss ir viņa dvēseles vārti.
Dejošana aplī ir gan simbols, gan atgādinājums, ka mēs esam sabiedrības daļa. Cilvēks var izkust svētlaimīgā vienotībā, kad kustas sinhroni, tieši tām pašām kustībām un tai pašā ritmā, kā pārējie dejas kopienā.
Kopīga harmoniska dziedāšana atbalsojas Visumā: tā saskan ar Sauli, ar pārējām stihijām, ar mūsos dejojošajiem atomiem.
Dvēseles priecājas un nemiers pazūd…
Mēs dziedam un dejojam aplī tā izskatās pirmajā mirklī. Taču šajā slēpjas vēl kas, smalks un caurspīdīgs, ko dejas laikā var sajust dziļi sevī. Gluži parastas apļa dejas, ļoti priecīgas un tai pat laikā vissmalkākās sajūtas spēcīgi skarošas, ir tikušas dažādu garīgo tradīciju viedo sakrālo vārdu apvītas. Būtībā tās ir meditācija caur sakrālām skaņām un vienkāršām rituālām kustībām (Filips ODonahjū). Vienkāršu sakrālu Vārdu dziedāšana ivritā, sanskritā, angļu, grieķu, latīņu, aramiešu, arābu un citās valodās (mēs to dēvējam par chant), īpaši, kad tā savienota ar kustībām Visuma Miera dejās, dod mums acumirklīgu savienošanos, saskarsmi ar to garīgo tradīciju, kuras Vārdus mēs izdziedam.
Visuma Miera dejas ir dažādu tradīciju iedvesmotas. Tas nevar dēvēt par reliģiozām šī jēdziena šaurākajā nozīmē visdrīzāk tās ir garīgs (vai pat mistisks) pārdzīvojums sakrālā atmosfērā, kurā tiek slavinātas dažādas reliģiskas un garīgas tradīcijas.
Atšķirībā no daudzām citām garīgām tradīcijām, Dejas ieslēdz sevī un saskarsmē ar citiem dalībniekiem un tādēji palīdz atkausēt tās ledus sienas, kurās mēs dažkārt esam iesaluši un, kas atdala mūs no apkārtējiem (un arī pašus no sevis!). Visuma Miera dejas atver mūs pacilājošai, atverošai un dziedinošai ietekmei. Tās tiek vadītas jau 28 pasaules valstīs. Mūsu reģistrētais logotips ir savītu siržu aplis.
Dejas radušās Kalifornijā. Samuīls Luīss (1896.-1971) pazīstams arī kā Sufijs SEMs bija pasulē pirmais Guru Roši Muršids vienā personā. Dziļi izzinājis galvenās pasaules reliģijas, viņš radīja šīs Dejas,… bet varbūt, ka tās pašas pie viņa atnāca. Sufiju grupās šis dejas parasti dēvē par sufiju dejām. Muršids Samuils Luīss bija atzīts sufiju meistars astoņos dažādos sufiju Ordeņos. Turklāt viņš bija arī dzen Meistars (Roši), un kristieši viņu cienīja kā Bībeles skolotāju. Ilgu laiku viņš pavadīja Indijā, kādā ašramā izzinot hinduismu.
SEMs bija pazīstams kā garīgais Meistars ar brīnišķīgu humora izjūtu. Visuma Miera Deju iedvesmotāja bija Ruta St. Denisa (1878.-1968), pazīstama avangarda un feminisma posma dejotāja. Viņa spēja fascinēt skatītājus, uz skatuves iemiesodamās dieviešu tēlos. Otrs SEMa iedvesmotājs bija sufiju meistars, imdiešu mistiķis, kas sufismu atnes uz Rietumiem, Hazrats Pirs-o-Muršids Inaijats Hans (1882.-1927).
Ja jūs ielūkosieties Samuila Lūsias Mansura Džonsona mājas lapā http://www.mansurjohnson.com/, jūs variet iegūt viņa brīnišķīgo grāmatu angļu valodā Muršids atmiņas par dzīvi ar amerikāņu sufiju Samuilu Lūisu.
Gluži tāpat var ielūkoties videoierakstā Ievads Visuma Miera dejās http://revver.com/watch/590254, kā arī skatīties aptuveni 100 deju klipus http://www.youtube.com. Lasīt vairāk par Visuma Miera dejām var http://www.dancesofuniversalpeace.org/about.htm, kā arī Saadi Duglasa rakstā www.dancesofuniversalpeace.org.uk/article2.html.