Pēdējā laikā gandrīz ik gadu uz Latviju brauc TangoZen dejas praktizētājs un skolotājs Čans Parks (Chan Park, ASV). Īpaqši tuvas un draudzīgas attiecības viņam izveidojušās ar Liepājas Tango kopienu. Tās dalībnieki arvien ir priecīgi uzņemt Čanu ik gadu. Arī šajā gadā Čans būs Liepājā un šai reizē īpaši tiek aicināti ļaudis, kuriem ir vai nu ļoti neliela tango dejošanas pieredze vai pat vispār tādas nav.Šogad Čana Parka vadītais TangoZen seminārs norisināsies laikā no 8.-13. aprīlim, Liepājā (konkrēta nodarbību norises vieta vēl tiks precizēta).
Semināra norise:
* 8. un 9. aprīlī – pa vienai 1,5 stundu garai nodarbībai vakarā
* 10. – 13. aprīlim – pa divām nodarbībām dienas laikā. Tēmu sadalījums pa dienām vēl tiek precizēts.
* 13. aprīlī tiek plānotas nodarbības dejotājiem ar lielāku pieredzi: tās varēs apmeklēt gan tie, kas izgājuši visu šīgada kursu, gan tiem, kas apguvuši tango citur.
Protams, ka iespējams piedalīties jebkurā atsevišķā nodarbībā un arī bez partnera.
Svarīgi saprast, ka TangoZen nav gluži tas pats, kas salona tango, balles tango vai sporta deja Tango.
TangoZen principi: TangoZen ir tango milonguero. TangoZen būtība ir mācīšanās izbaudīt tradicionālo tango, izmantojot Zen principus, t.i., prāta un ķermeņa skaidrību un vienkāršību.
Gadu desmitiem dejojot Tango, dejotāji ir sapratuši, ka, lai izbaudītu deju, nepieciešamas ne vien fiziskās prasmes, bet arī apzināta mentāla (prāta) klātbūtne. TangoZen ar Zen palīdzību ļauj saprast tradicionālo tango, 100% koncentrējot mūsu fizisko un mentālo uzmanību uz to, ko mēs darām ŠEIT un TAGAD.
Piemēram, daudzi tango dejotāji cenšas atrast veidu, kā sekotāja varētu uzminēt nākošo līdera kustību. Šo problēmu viegli var atrisināt ar Zen principa klātbūtnes Apzināšanās (awareness presence) – palīdzību.
TangoZen kursu mērķis ir palīdzēt dalībniekiem saprast tradicionālo tango, koncentrējot maksimālu uzmanību uz deju. Lai to sasniegtu, viņiem tiek piedāvāti vairāki vingrinājumi, kas ir vienkārši un pietuvināti tango kustībām. Tie ir aizgūti no tradicionālajām Austrumu cīņas mākslām, – no Tai Chi un Chi Kung, kā arī no jogas meditācijas tehnikām.
Izpildot vingrinājumus, dalībnieki iemācās koncentrēties uz savu ķermeni un prātu, lai spētu būt saskarsmē ar partneri, izjust mūziku, izprast un cienīt apkārt esošo, tai skaitā citus dejotājus. Vairākkārt izpildot uzdevumus, dejotāji var uzlabot līdzsvara izjūtu, saikni ar partneri, labāk izjust ķermeņa asi un deju grīdu, ķermeņa svara pārnešanu no vienas kājas uz otru – tātad visu to, kas ir tik svarīgs, dejojot tango.
Nodarbību tēmas, kuras Čans Parks piedāvā savā kursā:
* Kā jūs variet dejot tango bez tango dziesmām? Jūsu ausu noskaņošana uz mundrām, dzīvīgām dziesmām, kas izaicinās jūsu prātu un ķermeni.
Tango apskāviens Divi ķermeņi, četras kājas, viena sirds. Iepazīstināšana ar stājas, tango gaitas un apskāviena pamatsastāvdaļām, ar vingrinājumiem, kas attīstīs koncentrēšanās spējas un saikni ar partneri un mūziku.
Ķermenis kustas, prāts plūst. Iepazīstināšana ar Zen meditācijas pamatiem, elpošanu un stāju, vingrinājumiem, kas paredzēti uzmanības un saskaņotības ar partneri un mūziku izveidošanai.
Kā jūs variet dejot tango bez kājām. Koncentrēšanās uz līdzsvaru, svara pārnešanu, staigāšanu dažādās figūrās un prāta/ķermeņa noskaņošanu uz tango, milongas un valša atšķirīgajiem ritmiem. Ķermenis kustas, prāts plūst.
TangoZen prāts, iesācēja prāts. Vērība uz prāta un ķermeņa saplūšanu, izpildot vienkāršas tango/milongas kustības pilnīgā uzmanībā.
Tango gaita Tai-Chi tango. Prieka rašana tango kustībās no Tai-Chi skatījuma.
Kā jūs variet uzlabot savu tango gaitu, izmantojot veco rotaļlietu jo-jo.
Tango matemātika: Kā jūs variet pavairot soļu/figūru daudzveidību.
Mazāk, lēnāk un zemāk. Pilnveidot savu tango ar vienkāršu kustību vingrinājumiem. Tas var nodrošināt vienkāršu risinājumu milongai/milongai traspjē vai tango griezieniem.
Atkal būt iesācējam iesācēja apziņā ir daudz iespēju, bet zinātājam tās ir tikai dažas. (Šunrjū Sudzuki). Arvien no jauna atklāt tango pamatkustību dāvāto baudījumu, pievienojot vienkāršas, bet izaicinošas variācijas.
Milongero stils Ego atlaišana. Ciešais apskāviens ir vienkāršs, ja to lieto pareizi. Šī stunda ietver apskāvienu, saikni, sazināšanos un staigāšanu, lai baudītu milongero stila tango.
Ocho cortado (pārtrauktais astotnieks). Vingrināties, vingrināties, vingrināties. Tas ir īpašais dejošanas veids, kas jāzina, ja vēlaties dejot Buenosairesas milongās. Tiks aplūkoti dažādi ocho kortado varianti.
Milonga/milonga traspjē atlaišana. Milongas būtība ir nevis jaunu figūru apgūšana, bet prāta atlaišana un ļaušanās skanošās mūzikas plūdumam.
Tango griezieni – griezties, griezties, griezties kā vilciņam. Pieeja tango griezienu tehnikai kā patīkamai un vienkāršai staigāšanai.
Pārvietošanās pa deju zāli: Dejo šeit un tagad. Darbs pie paņēmieniem, kā pārvietoties un dejot pārpildītā deju zālē kā porteños.
Tango muzikalitāte Pat jūsu ausīm jādejo. Ar īsu ieskatu tango mūzikas vēsturē šī nodarbība iepazīstinās ar dažādiem tango orķestriem un parādīs, kā dejot pie katra no tiem.