Ko mums piedāvā augstākie apziņas līmeņi?
Ceturtajā apziņas līmenī cilvēks kļūst patiesi brīvs: atbrīvojas no sava prāta tirānijas, no bailēm un nepatikšanām. Cilvēka “Es” sāk valdīt ķermenī. Cilvēks vairs nepieķeras darba rezultātiem – viņš panākumus vērtē nevis ar materiālo sasniegumu mērauklu, bet gan novērtē savus sasniegumus iekšējā apziņā.
Piekto apziņas līmeni – objektīvo apziņu – raksturo Visuma kārtības apziņa. Hinduismā tam atbilst samadhi1 stāvoklis.
Klusuma pasaule
Cilvēka apziņas ceļš uz ceturto un piekto līmeni ved caur klusuma pasauli. Tikai nopietns un sistemātisks treniņš var apturēt mūsu prāta iekšējās sarunas un domu plūsmu, kas nepārtraukti aizpilda vidusmēra cilvēka apziņu.
Varētu šķist, ka nav nekā vienkāršāka par savu nepārtraukti darbojošos smadzeņu apklusināšanu, tomēr mūsdienu apstākļos tas ir kļuvis gandrīz neiespējami. Normāla cilvēka prāts nepārtraukti iekšēji sarunājas un apziņā aizņem tik lielu vietu, ka cilvēks to uzskata par savu īsto “Es”.
Ja nejauši izdodas iekšējo troksni mazināt, vidusmēra cilvēkam uzmācas neomulīga tukšuma izjūta – it kā viņš būtu pārstājis eksistēt. Mūsdienu cilvēks baidās no iekšēja klusuma un izvairās no vietām, kas to veicina, – tuksnešiem, kalniem vai okeāna plašumiem.
Vidusmēra cilvēku visur pavada ārējais troksnis – ieslēgts televizors vai atskaņotājs, austiņas uz ausīm, mūzika veikalos un kafejnīcās… Pat dabā būdams, cilvēks cenšas saglabāt savu ārējo troksni, jo baidās klusuma. Un, kamēr vien apziņā saglabājas iekšējais troksnis, augstāka apziņas līmeņa sasniegšana nav iespējama.
Turpinājums sekos