Cilvēka apziņas līmeņi
Ceļa gājējs paplašina savu apziņu, lai spētu nokļūt transcendencē. Tāpēc mazliet pievērsīšos cilvēka apziņai un spējai mainīt savu apziņu.Vidusmēra cilvēka apziņa mīt Maijas (fenomenu pasaules) nomoda sapņu un ilūziju valstībā. Šāds cilvēks, dzīvodams fenomenu pasaulē, novēršas no kosmiskās apziņas un Dieva, lai atkal no jauna ielīstu sava personīgā “Es” mazajā pasaulītē. Šis apziņas līmenis līdzinās sava veida mēnessērdzībai, tas ir kā nomoda miegs.
Lai atbrīvotos no nomoda miega mēnessērdzības un sasniegtu transcendenci, cilvēkam ir jāpaplašina sava apziņa. Fenomenu pasaule ļauj cilvēkam bez īpašām pūlēm būt pirmajā, otrajā un trešajā apziņas līmenī – tas ir vajadzīgs, lai izdzīvotu, uzturētu savu fizisko ķermeni un varētu vairoties.
Cilvēka dzīve fenomenu pasaulē negarantē, ka viņš pieredzēs ceturto un piekto apziņas līmeni – tajos iespējams nokļūt tikai ar īpašu piepūli. Saskaņā ar tradicionālo kultūru uzskatiem tikai dievišķa atklāsme vai paša cilvēka aktīva darbība var ļaut sasniegt augstākos apziņas līmeņus.
Atmostoties no sapņu miega, cilvēks tūdaļ nokļūst trešajā apziņas līmenī – nomoda miega stāvoklī. Tradicionālajās kultūrās tiek uzskatīts, ka šajā apziņas līmenī cilvēkā nav atsevišķas, neatkarīgas apziņas – viņš saplūst ar visu, ko dara, domā un jūt.
Šai līmenī cilvēks ir kā automāts bez savas gribas – uz viņu darbojas un ar viņu manipulē ārēji spēki, un viņa darbība fenomenu pasaulē līdzinās marionetei leļļu teātrī. Vairums cilvēku šo nomoda miega līmeni uzskata par pilnīgi apzinātu un apziņas kontrolētu – viņi dzīvo citu nomoda miega līmenī esošu vidusmēra cilvēku sabiedrībā, un ir gandrīz neiespējami šādus ļaudis pārliecināt, ka viņi neizprot savu patieso līmeni.
Visa modernā civilizācija ir vērsta uz to, lai šāds līmenis tiktu uzskatīts par normālu. Vidusmēra cilvēka ētikas normas, morāle un vērtību sistēmas ir balstītas uz cilvēka dzīvi trešajā apziņas līmenī. Nomoda miega apziņas līmeņa skaidrojumam K. G. Jungs izmantojis kolektīvās bezapziņas jēdzienu.
Turpinājums sekos