Visbaltākais grauds krīt no debesīm,
Līdz ar vēju atlido šurp
Un pārvēršas ūdenī, Dzīvībā.
Hagalaz saistās ar varavīksni tiltu starp redzamo un neredzamo pasauli. Vārds hagal burtiskā tulkojumā nozīmē krusa, no debesīm nokritis ledus graudiņš, kas ir enerģijas inertā stāvokļa iemiesojums. Hagalaz simbolizē neredzamajā pasaulē notiekošo, kur kristalizējas tās dzīvības, kas nolemtas iemiesošanās norisēm fiziskajā pasaulē. Cita Rūnas nosaukuma nozīme ir heil – svētība.
Arhetipiski (pozitīvais aspekts) dzīvības un nāves līdzāspastāvēšanas apziņas izmantošana radīšanas norisēs.
Arhetipiski (negatīvais aspekts) sieviete, kura apzinās savas neparastās, maģiskās spējas, bet izmanto tās savtīgiem mērķiem, no kā pati cieš.
Rūna var norādīt gan uz pozitīvu, gan negatīvu risinājumu vai notikumu gaitu, arī izmantošanas veidi var būt pretēji. Nāve un dzīvība stāv līdzās tās nevar pastāvēt katra atsevišķi.
Hagalaz ir neapgriežamā Rūna. Hēle, kā mirušo valstības dieviete ir tās pārvaldniece, kuras vena puse bija attēlota kā līķis, otra kā jauna, skaista sieviete, tā simbolizējot dzīvības nepārtraukto mainību: viss mirušais reiz atdzimst, viss dzimušais reiz mirst. Hagalaz Rūna ļauj pāriet no viena krasta un otru. Tomēr Hēle nav vienīgā dievība, ar kuru saistīta Hagalaz Rūna. Dievišķie ceļu lauzēji, kuri sasaista apziņas pasauli ar citām planētām, palīgā aicina Hagalaz. Tās dievība ir arī sardzes dievs Heimdāls, kas sargā Varavīksnes tiltu Bifrestu, Midgārdu (Viduszemi), zemi, kur dzīvo ļaudis un Augstāko pasauli, dievu mājvietu, sasaistošo tiltu. Ar Hagalaz saistīta ir arī Mordguda, tiltu uz elli (mirušo valstību) sargātāja. Ledus kristāli debesīs dažkārt rada Varavīksnes loku, kuru aukstās naktīs mēs varam redzēt apkārt Mēnesim. Līdzīgi ir veidots Morgudas tilts uz elli. Rūna saistās arī ar Urdu vecāko no nornām, kura liecina par to, kas bijis. Urda tiek uzskatīta par Hagalaz Rūnas slēpto pārvaldnieci. Katra notikuma, arī ārdoša vai radoša, pārmainoša notikuma, sākums ir tuvākā vai tālākā pagātnē. Kaut kas nav pareizi apgūts vai risināts. Dažkārt to dēvē par Imbolkam pretējo, Samheina Rūnu, novembra mēneša pilnmēness Rūnu.
Nosaukums burtiski nozīmē hail (krusa). Tas ir sasalis ūdens, kurš krīt no debesīm granulu formā. Tas ir ūdens, kurš ļoti īsā laikā pārvērties ledū. Nokrītot zemē, tas var iznīcināt ražu vai īpašumu, taču, nodarījis postu, ledus kūst un no jauna pārvēršas veldzi nesošā ūdenī.
Hagalaz norāda uz norisēm, kuras nepieciešamas iesāktā pabeigšanai. Tomēr dažkārt domā, ka tā runā par neizdošanos vai sagraušanu un no tās baidās. Pie tam, Hagalaz, protams, simbolizē Ledus stihiju – Ziemeļu tradīcijas piekto stihiju.
Hagalaz Rūna atspoguļo tos pastāvēšanas veidolus, kuri caur pagātnē notikušo, dzīvo šodien un nosaka šodienas lietu kārtību. Tai piemīt spēcīga, pat nesalaužama ietekme, tā simbolizē evolūcijas spēku mūsdienās. Hagalaz tiek attiecināta uz lietas (notikuma) sakni gan fiziskā, materiālā, gan arī Laika līmenī. Tā ir viena no Virda (liktens) pamatrūnām tas ir tas mūsu šodienu veidojošais pagātnes dzīves veikums.
Hagalaz ir cilvēka neapzinātā prāta un domformu radošo norišu Rūna. Tādējādi tai var piemist ārdošs vai tikpat labi radošas spējas, tā darbojas zemapziņā, izsaucot galēji nepieciešamas izmaiņas. Hagalaz pauž, ka, ja mēs vēlamies progresēt un augt, sarežģījumi jāatrisina tūlīt. Rūna parāda, ka labākais pastāvēšanas veids ir dzīve saskaņā ar pasaules raksturu, ar dabisko gadalaiku maiņu, ar mūsu pašu patieso raksturu. Lai kas arī ar mums nenotiktu, mūsu rīcība ir mūsu brīvās gribas noteikta. Ja mēs sekosim tradicionālajai mācībai, kura pauž, ka daudz vērtīgākas zināšanas par tām, kuras mēs varam iegūt no ārpuses, ir sevis paša izzināšana, mēs sāksim apzināti dzīvot savā liktenī un to veidot.
Ziemeļu šamaņu tradīcijās krusas graudu dēvē par radīšanas olu, tā veidojas no Kosmiskās uguns un Kosmiskā Ledus savienošanās. Hagalaz var dēvēt par cietā struktūrā ieslēgtu evolūcijas principa izpausmi. Tā ir pabeigtas kārtības enerģija, tā ieslēdz sēklā visu, kas ir dzīvs un attīstās. Latviešu tradīcijās zārkam ir sešstūra forma, kas simboliski apliecina dzīvības mūžīgo pastāvēšanu, tikai pārejot no viena stāvokļa citā. Miris cilvēka ķermenis tiek ievietots šādā formā, lai simboliski apliecinātu dzīvības mūžīgumu, tās mūžīgo pārveidošanās būtību. Bites veidotā šūnā, kam arī seši stūri attīstās peri, aug jaunās bites un glabājas viņu dzīvības uzturētājs medus. Arī šādi atspoguļojas svētās ģeometrijas un mūžīgās transformācijas aspekts.
Dažkārt Hagalaz Rūnu saista ar sagrāvi un pat iznīcināšanu, bet būtībā šīs Rūnas spēks nav ļauns. Tas ir dabisku pārmaiņu spēks, kas nepieciešams, lai atjaunotu zaudēto līdzsvaru un radītu apstākļus jaunai izaugsmei un attīstībai. Dabā pirms krusas (negaisa) atmosfēra parasti ir smaga un nomācoša, taču pēc tam varavīksne savieno Debesis un Zemi; gaiss ir svaigs, tīrs, piepildīts ar dzīvības enerģiju. Tas, kas sākotnēji atgādina nevaldāmu stihiju, izrādās tālākai attīstībai nepieciešamā attīrīšanās.
Maģiskā nozīme: Hagalaz dod spēju, atbrīvoties no paša radītajām enerģētiskajām negācijām. Atspoguļojot dabas spēkus, tā palīdz mums atgriezties pie daudz dabiskākas sava Es izpausmes. Rūnu zīmē, kad jūt, – kaut kas nav īsti tā, kā gribētos, kad dziļš dvēselisks diskomforts mūs ved strupceļā. Šī Rūna izsauc krīzi, palīdz izkļūt no apburtā loka un atgūt dvēseles līdzsvaru. Tādā veidā var palīdzēt arī citam uzzīmējot Rūnu viņam, lai palīdzētu izraisīt krīzi un izmainīt dzīves plūdumu. Bet jāatceras, ka ar to nevar jokot. Tā var noārdīt daudz ko mīļu un tuvu, jo darbojas bezkaislīgi. Tā atbrīvo mūs no pieķeršanās, jo tas, kam esam pieķērušies visretāk ir tas, kas mums nepieciešams. Hagalaz ir stipro un drosmīgo Rūna. Kā Ūdens stihijas Rūna, tā ir sievišķās sākotnes Rūna un palīdz attīstīt raganas spējas un raganas kā personības apzināšanos sevī.
Izaicinājums: Nebaidies no norisēm, kuri šķiet nelabvēlīgas! Uzticies savam iekšējam Es, lai sarežģītos notikumos nezaudētu galvu un prastu notiekošo risināt un vērst par labu!
Hagalaz Rūna ir aizvērta. Sargs droši un mierīgi sargā pasauļu robežas, pasauļu pārejas ceļu. Varavīksnes tilts ir aizvērts. Tu esi mierīgs. Tu esi šai pusē. Tu esi drošībā un mierā. Tavas pārliecības un attiecības ir sen zināmas, pazīstamas un nemainīgas. Tava vērtību sistēma ir stabila kā visstiprākā klints. Nekas to nespēj traucēt, nekas to nespēj graut.
Tu jau ilgstoši esi dzīvojis šo drošo dzīvi, kurā viss ir tik zināms, noteikts un stabils. Tu esi pārliecināts un mierīgs par to, kas tev pieder un par to, ko tu zini. Tu esi mierīgs par attiecībām, kuras jau ilgstoši vieno tevi un tavus mīļos. Tāda drošība tev aizvien ir bijusi pieņemama. Taču…
…ja kādā vakara krēslas pārdomu brīdī esi sācis domāt par to, ka tevi sāk nogurdināt un nomākt šī mūžīgā stabilitāte un miers. Ja pēkšņi kādu rītu pamostoties jūti, ka vēlies kaut ko mainīt savā dzīvē, ja zini, ka tevi nogurdinājusi ikdienas rutīna vai nemitīgās sīkās neveiksmes un neizdošanās, kas jau kļuvušas par tavas dzīves parastību, ja vēlies kliedēt šo materiālās un piezemētās dzīves pelēcību, tu vari pats sevi izraut no tās. Tu vari pats sev atvērt Varavīksnes ceļu, Tu pats ar savu spēku, aicinot palīgā Hagalaz Rūnu, vari izkļūt no šī sen apnikušā vai varbūt tik pierastā apburtā loka, no tās savas dzīves pliekanības, kas tev varbūt pat mīļa. Varbūt tu sāksi domāt, ka diezgan grūti ērto drošības un pelēcības sajūtu pēkšņi pārtraukt. Aicini palīgā Hagalaz Rūnu.
Hagalaz darbojas tik radoši, ka kādā brīdī tu vari pamosties no pēkšņa pārsteiguma, no pēkšņas notikumu gūzmas, no pēkšņām sāpēm vai izmisuma. Taču, kad tev šķiet, ka visu esi zaudējis, ka viss iepriekš sarūpētais zudis, atceries Hagalaz Rūnu. Atceries pats savu vēlmi mainīt savu dzīves modeli.