Simboliskais lauks: kautrība, nepieciešamība, sāpes, nepietiekamība, bremzes, nespēja virzīties, darbs, grūtības, ierobežojumu pieņemšana.
Nauthiz ir Saturna Rūna. Pirmais likums, kurš jāievēro, kad tā saņemta, ir samazini apgriezienus, nepārdedz!
Nauthiz apliecina prasmi tikt galā ar nepieciešamo. Jebkuras grūtības vai šķēršļi ir jāuztver kā konkrēti darba uzdevumi. Nauthiz nav tā patīkamākā Rūna. Taču tā ir ļoti noderīga. Kad tā izkrīt, neatkarīgi no tā, kurā virzienā, mūsos notiek ļoti nopietnas slīpēšanas norises, kas ļauj stiprināt raksturu un pulēt psīhi. Šīs uzliktās skavas palīdz augt taktiskai izgudrotspējai.
Nauthiz Rūnai ir brīnišķīgs sauklis: pacietības buras tevi nes pāri dzelmei. Neapšaubāmi, Nauthiz norises netiek uztvertas kā patīkamas. Taču spiediens krūtīs vairo enerģiju tas ir cieši aizvērta vāroša katla princips. Ārējie ierobežojumi ļauj izkalt iekšēju spriedzi un paaugstināt spriegumu visā sistēmā, koncentrēt enerģiju. Koncentrēšanās ir viens no Saturna atslēgas vārdiem. Tas nozīmē fokusēt uzmanību uz noteiktu sarežģījumu, sakopot apziņu vienā punktā, ļoti šaurā lokā.
Diemžēl ļoti bieži virziena izvēles iespējas ir ārkārtīgi šauras, kas īpaši sāpīgi ir tajos gadījumos, kad esam ir pieraduši pie milzīgas spektru daudzveidības. Nauthiz sašaurina iespēju izvēli līdz minimumam tā ir viena lieta, viens virziens, toties šī viena virziena īstenošanā ir visdažādākās iespējas. Vēl jo vairāk, Nauthiz pat pieprasa šādu darbību. Enerģija plūst pa vienu vienīgu kanālu, virza to vienā noteiktā jomā. Šī joma vienmēr viennozīmīgi ir pakļauta darītājam. Taču mēs bieži vien šādu spriedumu uztveram kā negatīvu mēs jūtamies apdalīti tā vietā, lai pieņemtu šī konkrētā virziena darbības brīvību.
Zināmā mērā Nauthiz ir smagnēja. Taču no otras puses, – tā cilvēka paša vietā pieņem lēmumu, – ko darīt, kā rīkoties, pa kuru ceļu doties… Viņa nevis parāda kāda veikuma nepieciešamību, bet izveido kustību, kas pie parastās cilvēka izmētātības tiek uztverta kā ierobežojums un nepietiekamība. Mūsdienu civilizācija vairāk ciena izvēles brīvību, nevis prasmi doties noteiktā virzienā. Nauthiz ir tieši tas ne tikai pacietība, bet arī noteiktās robežās ietverta darbība.
Tā ir kristāliska Rūna. Tā neļauj palikt amorfam, izkaisītam. Tā mūs savāc, koncentrē, fokusē, virza. Un tikai no mums pašiem ir atkarīgs, vai mēs virzīsimies pa izaugsmes ceļu. Ļoti bieži mēs apstājamies, taču būtībā mēs jebkurā dzīves situācijā spējam būt radoši. Strādājot ar Nauthiz enerģētiku, mēs iemācāmies disciplinēt enerģiju. Un jo konkrētāk mēs spējam šo enerģiju izmantot, jo labāk mums. Mēs jūtamies kā uzvarējuši paši sevi, jo nav nekā sarežģītāka, kā pārvarēt garlaicību un tukšumu, kas arī ir saistīti ar Nauthiz Rūnu.
Izkrītot Nauthiz, svarīgi pacensties izanalizēt arī neērtību psiholoģisko aspektu. Kautrība vai ierobežojumi mūsos var izsaukt kādu citu reakciju pretošanos. Mēs par notiekošo raizējamies vairāk nekā nepieciešams. Nauthiz pieprasa darboties, strādāt, virzīties konkrētā virzienā. Runājot par psiholoģisko aspektu, svarīgi atbrīvoties no iekšējiem blokiem un izmantot mūsos vēl atlikušo gribasspēku.
A. Podvodnijs (astrologs Avesaloms Povodnijs) ir ko brīnišķīgu sacījis par Pelēko zvēru Saturns vada prātu: darboties, radīt un mīlēt ir jāprot arī ļoti lietainā laikā. Negatīvās emocijas rada ne jau ārējie apstākļi. Iluzoras gaidas, kuras netiktu apmierinātas, var izraisīt milzums neapmierinātības.
Ja mēs esam ieciklējušies uz nepatikšanām, ja esam vērsti uz ārpusi un truli veramies mūs ierobežojošajās barjerās, mēs varam zaudēt enerģiju un sākam bremzēt. Taču, ja ielūkojamies dziļi sevī, un sev apliecinām, ka viss ir kārtībā, ka viss ir normāli, lai arī varbūt ne tik priecīgi, kā mums gribētos, mūsos tai pašā mirklī dzimst gribasspēks. Pievēršoties savai iekšējai pasaulei, mēs saprotam, ka izmaiņu atslēga atrodas mūsos pašos: mūsu domās, prātā un vēlmēs. Nauthiz ir arī mazliet atšķirīga no Saturna. Saturns nes aukstumu, toties Nauthiz piemīt galēja emocionāla spriedze. Tā iesaka saglabāt mieru jebkurā situācijā, sakopot un sargāt spēkus. Gluži tāpat kā jebkura cita Rūna, arī Nauthiz nav mūžīga. Taču, ja esam padevušies, ļāvuši visam iet savu gaitu, mēs zaudējam enerģiju, kas nepieciešama tālākai izaugsmei un iziešanai citā izplatījuma laukā.
Nauthiz apliecina, ka patiesā nepieciešamība bieži ir pretrunā ar mūsu vēlmēm. Cilvēka vēlmes tas ir Jupiters, nepieciešamība Saturns. Kad atnāk Nauthiz, izrādās, ka viss nepieciešamais būtībā jau ir. Lūk, kāpēc Nauthiz grafiskais attēls nedaudz atgādina krustu un tā iedvesmojošā devīze skan: Dievs neliek cilvēkam nest krustu, kas viņam nav pa spēkam. Nauthiz nekad nav smagāka, kā nepieciešams. Tā ir smaga, bet nav neizturama, to vienmēr var paciest. Nauthiz ir iecerēta kā spēka treniņš. Taču tā nepieļauj vieglprātīgu attieksmi pret sevi un šādos gadījumos tās darbība var būt ilgstoša. Jo nopietnāk mēs izturamies pret Rūnas norādījumiem, jo dziļāk mēs īstenojam to, ko tā no mums prasa, jo biežāk Rūnas maina savas norādes un atbilstoši tām līdz mainās arī ārējās situācijas. Ja mēs Rūnas esam ielaiduši savā dzīvē, tās pastāv tieši tāpēc, lai mēs īstenotu viņu prasības. Tāpēc, ja mēs pieņemam Nauthiz, un sekojam viņas ieteikumiem, tā ātri aiziet.
Nauthiz pieprasa apzinātu pozitīvu motivāciju, kas nav raksturīgi citām Rūnām. Nauthiz neatļauj satraukties, jo tas mums traucētu darboties un liegtu spēku. Satraukums ir Rūnas norādījumu nepildīšana. Tikai pozitīva motivācija, labā meklējumi radušamies situācijā, ļauj tajā īstenot pārmaiņas. Izvelkot Nauthiz, jāapzinās, ka mums jābūt vismaz labā garastāvoklī. Lai cik ierobežoti mēs arī nejustos, Nathiz pieprasa nevis mocekļa ceļu, bet gan optimismu, jo grimšana pesimismā šīs Rūnas ietekmē tās darbību var padarīt patiesi negatīvu. Tā ir visnotaļ nežēlīga dievība, kas nospiež tos, kuri tai ļaujas. Ja mēs pieņemam lēmumu krist, Rūna mūs pārliecinoši nogāž. Tā var turpināties līdz bezgalībai. Podvodnija septiņniekā pelēkais saturniskais zvērs ir visbriesmīgākais. Viņš cilvēku var pilnībā izsūkt. Un neviens no malas nespēj pacelt viņa garu. To spēj tikai un vienīgi viņš pats. Lūk, kāpēc, izvelkot Nauthiz Rūnu, garastāvoklim jābūt īpaši pacilātam.
Šai Rūnai ir raksturīgs valdzinošs aicinājums: spēj pārvarēt gan enerģētisko, gan rīcības veidu, gan lēmumu nabadzību! Un vēl viens tās aicinājums skan: nākamā protekcija tiek nopelnīta noturībā. Tikai ar pacietību un noturību mēs varam pārvarēt Saturnu un doties Jupitera un Urāna virzienā. Šajā gadījumā apstākļi darbojas mūsu labā un nākotnē mēs varam cerēt uz liktens labvēlību un atbalstu. Nauthiz pārbauda mūsu pacietības, izturības un noteiktības mēru. Ja mēs izturam šo pārbaudījumu, pēc tam parādās citi, daudz pozitīvāki noteikumi.
Nauthiz pieprasa ieturētību ārējās izpausmēs. Svarīgi būt precīziem gan vārdos, gan rīcībā, gataviem doties uz priekšu, lai cik grūts arī būtu priekšāstāvošais ceļš, lai cik nelabvēlīga būtu situācija. Šī Rūna ir ārējo izaugsmi ierobežojoša Rūna, bet tā veicina iekšējo izaugsmi. Tas ir ļoti svarīgi. Pilnveidošanās būtībā nekad nebeidzas, bet mēs aizvien esam pieraduši runāt par zīmēm ārējā līmenī un to novērtēt ārējā līmenī: vide, sabiedrība, nauda, enerģija, finanses… Nauthiz tās bloķē, ierobežo. Mūsu enerģija tiek vērsta uz iekšējiem meklējumiem. Un tad mēs dažkārt atklājam tādas enerģijas, pacietības un noturības rezerves, par kurām pat neesam nojautuši.
Nauthiz ietekmē mēs varam maģiski piesaistīt nepatikšanas, ja paši labprātīgi tām ļaujamies. Neveiksmes un nelaimes burtiski pielīp iekšējai neapmierinātības un vājuma sajūtai. Vaidēšana un čīkstēšana milzīgā ātrumā vairo nepatikšanu skaitu, jo mēs pilnīgi zaudējam jebkuras pretestības spējas. Nauthiz ļauj izvēlēties notiekošais valda pār mums vai mēs valdām pār notiekošo. Mums jāturas pretī jebkuram uzbrukumam. Tieši tāpat kā arbūza gatavību un kvalitāti pārbauda, tam uzspiežot, Nauthiz pārbauda mūsu stingrību. Šis spiediens ir ātruma samazināšana, palēnināts ritms, enerģijas kritums, labvēlīgu apstākļu trūkums. Mēs varam sajusties kā palikuši viens pret vienu ar notiekošo un iznākums ir atkarīgs no tā, vai mēs spēsim atrast iekšējās rezerves, pamodināt dvēselē slēptos spēkus. Tieši tāpēc, lai cik smagas zīmes arī nerādītu Nauthiz, tā veicina mūsu apziņas atmodu.
Nauthiz stiprina pacietību prasmi gaidīt līdz noteiktam brīdim. Taču tā nebūt nav pasīva prasme. Mums jāpretojas haosa uzbrukumam, bet jāzin, ka atvieglojums nāks tikai pēc zināma laika, bet šis laiks vēl nav pienācis. Tāpēc arī ir šīs nepatīkamās izjūtas. Nauthiz brīdina, ka ir ļoti bīstami izplatīt negatīvu enerģiju. Nathiz ietekmē mūs var pārņemt neapzināta vēlme saindēt apkārtējos ar mūsu negatīvajām domām un ārdošajām enerģijām tās satrauc smaidošus, priecīgus, veiksmīgus cilvēkus. Nauthiz disciplinē ārējās emocionālās izpausmes. Lūk, kāpēc tik svarīga ir ieturētība, savaldība, pašierobežošana lai mēs nesūtītu pasaulē savas negācijas. Pretēji rīkojoties, tās tikai atgriežas pie mums pašiem.
Pirmais, kas instinktīvi rodas Nauthiz iespaidā, ir vēlme izmantot citu cilvēku enerģiju. Mēs varbūt vēlamies atrisināt savas problēmas uz citu rēķina. Bioloģiskā līmenī šāds impulss ir attaisnojams, bet sociālā līmenī tas nav pieļaujams. Saturns ir karmas planēta. Kaut kas viens ir situācija, kad kāds pats ir gatavs mums palīdzēt, taču pavisam kas cits manipulācijas no mūsu puses, piespiedu uzplīšanās ar prasībām pēc enerģētiskas vai praktiskas palīdzības un atbalsta ir nepieļaujama. Taču vissvarīgāk ir saprast, ka no tā mums vieglāk nepaliks, jo Nauthiz nav nekāds sakars ar apkārtējo sniegto palīdzību. Tā pieprasa mums pašiem būt radošiem, patstāvīgiem, aktīviem, noturīgiem.
Nauthiz izaicina cilvēks, kurš daudz slaistījies, bijis bezatbildīgs pret paša veidoto, risinājis savas problēmas uz citu rēķina. Saturns rūpīgi seko katram no mums un parasti atnāk tad, kad mēs viņu vismazāk gaidām. Viņš mūs noliek fakta priekšā un jautā: Bet ko tu pats vari? Ko tu pats spēj? Un katrs citādi atbild uz Nauthiz Rūnas jautājumiem. Ir pilnīgi skaidrs, ka karmas mācību stundu atlikšana nevienu neglābj, nevienam nepalīdz dzīvot un pilnveidoties. Nauthiz runā par to, ka daudz kas, kas šķitis vienkāršs, patiesībā prasa milzīgu garīgu darbu un laiku. Nauthiz spēka paņēmieni koriģē mūsu plānus. Tā piespiež mainīt ierastās un, it īpaši, kļūdainās darbības. Tā ir sava veida redaktors, cenzors, vieds tiesnesis. Tā paskaidro, ko plānos var mainīt un, ko ne. Šī Rūna vislabāk tiek galā ar iluzorām cerībām. Un, ja mēs no reizes uz reizi atliekam ieceru korekcijas, ja aizvien tiecamies uz to, kas priekš mums ir maldīgs, nāk Hagalaz un kā šķēps sagrauj visu kļūdaino.
Apgriezta Nauthiz
Bieži uzskata, un arī es tā domāju, ka Nauthiz ir tikai viens virziens, bet K.Selčenoks tai redz arī apgrieztu virzienu/tulkot. piez., G.S.
Runa ir par apgrieztu Nauthiz un par īpaši nepatīkamām norisēm. Pirmais, kam jāpieliek punkts, ir nepareizas darbības, jo tās izraisa sagrāves un vilšanos. Hagalaz mūsu virzību maina pēkšņi, krasi, bet Nauthiz plānoto koriģē noteikti un nežēlīgi: neizraisot katastrofu, bet radot spriegu situāciju, ja cilvēks virzās pa nepareizu ceļu. Zināmā mērā Saturns cilvēku pasargā no Urāna. Viņš ir it kā pēdējais palīgs mūsu evolūcijas ceļā, kurš pasargā no mažoro, t. i., virssaturna planētu darbības. Nauthiz nāk nevis kā sods, bet gan kā labojums, kā piedāvājums laboties pilnībā saprotamā veidā. Vēl jo vairāk, šī Rūna mūs disciplinē. No mums tiek prasīts tikai mierīgi pieņemt notiekošo. Tieši tāpēc Saturns šai gadījumā ir pilnīgi labvēlīga planēta. Jāatceras, ka visas Rūnas ir saistībā ar norisēm. Tās var būt izplūdušas laikā un telpā vai būt saistītas ar priekšmetiem vai atrasties ar mūsu uztveri nesaistītās jomās. Taču ir bezjēdzīgi Rūnu orākulam jautāt par to, kas būs pēc 10 gadiem. Pagātnes notikumi, ja ir nepieciešams tos izzināt, tiks iztulkoti saistībā ar šodien notiekošo. Rūnas vienmēr atbilst to izvilkšanas brīža norisēm. Tāpēc ikviena izvilktā Rūna ir vai nu tai pašā mirklī jāīsteno vai arī tā atnāk kā pārvaldoša ietekme, kā noteikts ieteikums, kuru augstākie dod caur šo egregoru. Mēs jautājam un saņemam atbildi. Taču, ja neīstenojam ieteikto, nākamās atbildes var būt maldīgas. Kāda gan jēga Debesu sarunai ar mums, ja mēs nevēlamies pildīt pat vismaigākās norādes.
Negatīva Nauthiz piedāvā pārvērtēt jau iepriekš pieļautās kļūdas un maldus. Lai to īstenotu, nepieciešams iziet no situācijas un pavērot notiekošo no malas. Šeit nepieciešams skatījuma un domas plašums. Gan laikā, gan telpā.
Rūna ir atbilde par ciešanu iemeslu, par neērtību iemeslu. Rūnas nav mierinātājas, tās ir padomdevējas vai norādītājas. Tās vienmēr ved no nesapratnes tumsas zināšanu gaismā, ja mēs viņām sekojam, ja klausām, ja patiesi vēlamies iedziļināties tajā, ko viņa mums vēsta.
Negatīvai Nauthiz ir viens nomierinošs atgādinājums: nepatikšanas atvieglo attīrīšanos. Tā norāda uz kādu interesantu sarežģījumu: nopietnākais iekšējais ļaunums, kas izraisījis notiekošo, ir saistīs ar neticību pašam sev. Trūkst iekšēja miera, iekšējas pārliecības par sevi, nevis dēļ lielības, dižošanās kā parasti tiek uzskatīts. Realitāte ir tāda, ka psiholoģiski lielības pamatā ir tieši nepārliecība par sevi, jo pārliecināts un sev ticošs cilvēks nejūt nepieciešamību kā citādi vēl ārēji apliecināties.
Negatīva Nauhiz aicina pievērst uzmanību vēl kādam aspektam: visi iekšējie sarežģījumi ir saistīti ne tikai ar nespēju ticēt sev, bet, pirmkārt, tā ir nespēja saprasties pašam ar sevi. Sevis nepazīšana, nemīlēšana, nesapratne ir visu nepatikšanu sākums. Mēs parasti baidāmies no tā, ko nepazīstam. Īpaši, ja tas atrodas dziļi iekšā. Tā saucamie karmiskie sarežģījumi, Nauthiz sarežģījumi, Saturna sarežģījumi, būtībā sākas vienā un tai pašā – ja mēs neprotam tikt galā paši ar sevi, ja nesaprotam sevi un pat neinteresējamies par sevi. Taču agri vai vēlu dzīve un mācību straume mūs piespiež pagriezties ar seju pašiem pret sevi un saprast, kur ir neveiksmju avots.
Negatīva Nauthiz parasti atnāk kā jau bijušas kļūdainas situācijas atkārtojums. Tā imperatīvi vēl un vēlreiz atgādina, ka sarežģījumi ir katrā pašā, kas tāds, kas nav atrisināts. Negatīva Nauthiz pieprasa pašcienas pilnu izturēšanos pret sevi, atbrīvošanos no jebkādas pašnoliegsmes. Šī Rūna nepieļauj iekšēju sastingumu. Sastrēgums vai sastingums var būt jebkāds, bet ne iekšējs. Ikviena ārēju notikumu sasalšana ir piedāvājums degt Garā. Diemžēl ļaudis bieži vien bīstas jēdziena garīgs. Par fizisko augumu vai dvēseli mēs varam parunāt, bet līdzko tiek piesaukts Gars, tūlīt atskan: Kāds Gars! Es līdz tam vēl neesmu izaudzis! Tas vēl nav izpaudies! Lai gan patiesībā, tas, ka cilvēks ir pieticīgs šai jomā, būtībā pierāda, ka viņā dzīvo Svētais Gars. Ja cilvēks cieņpilni izturas pats pret sevi kā pret garīgās sākotnes nesēju, ja viņš atceras, ka gars viņā mīt pastāvīgi, tad viņš pats un dievišķā vide ir viens un tas pats, ja viņš zin, ka viņā vienmēr ir patiesības kanāls, ka viņā pašā ir miera avots, ja viņš to visu atceras, tad vairs nav iespējama nekāda neapmierinātība pašam ar sevi.
Kā gan atrast garīgās sākotnes izpausmes kanālu? Mēs kaut kādā veidā kautrīgi izturamies pret jēdzienu Gars. Mēs bieži iedomājamies, ka Gars mīt tikai svētajos, bet vienkāršajiem cilvēkiem ir tikai dvēsele. Taču, ja mēs domājam, ka nedrīkstam izteikt vārdu Gars, mēs atvienojamies paši no sevis un arī no Avota. Ja mēs neceram uz Gara izpausmi, ja mēs to negaidām, nepriecājamies par viņa izpausmi: bezkaislīgas palīdzēt vēlmes vai jebkādā citā līdzīgā veidā. Ja nav šādas pastāvīgas vai periodiskas saiknes, tad Gars var pazust no mūsu redzesloka un mēs pilnībā iekrītam sociālo problēmu realitātes valgos.
Nauthiz pārvērtības
Stieples izgatavošana. Lai izgatavotu stiepli, metālu sakarsē un izvelk caur īpašu sagatavi. Pašai stieplei šis varētu būt visnotaļ sarežģīts process. Līdzīgi rīkojas Dievs, kad tas no cilvēka vēlas izveidot pietiekami smalku stiepli un velk viņu caur savām sagatavēm. Lūk, tas arī ir Nauthiz. Viss ir ļoti vienkārši. Rūpnīcai (evolūcijai) ir jāīsteno zināms plāns, – stieples intereses un vēlmes viņu nesaista.
Grūtniecība ir arhetipiska norise. Tā ir ilgstošā laika posmā izstiepta augšana, attīstība. Ja mēs necienām dabisku attīstību, mēs paši no tā ciešam. Nauthiz mūs nogādā atpakaļ dabas dzemdē: nevis nospiež vai presē, bet piedāvā palēnināt gaitu un iekļauties dabas ritmos. Ja mēs esam aizsteigušies notikumiem priekšā, tā mums palīdz nostāties uz īstā ceļa, paskaidro, ka jāvirzās lēni un pakāpeniski.
Un tagad visnejaukākais Nauthiz atgādinājum: smagi mācībās viegli kaujā. Zemes dzīve ir mācības, skola. Ezotērika pastāv tādēļ, lai pareizi apgūstot mācību vielu, mūs iepazīstinātu ar nākotnes realitāti. Runa nav par to, ka nākotnes realitāte ir svarīgāka par šābrīža realitāti. Tās abas ir svarīgas, bet dzīve šajā realitātē noris pēc TĀS dziļākās, cēloņsakarīgās realitātes likumiem.
Saturns ir Mežāža Zodiaka zīmes pārvaldnieks (kā arī otrais Ūdensvīra zīmes pārvaldnieks /tulkot. piez.). Taču jāatceras, ka viņš eksaltē Svaru zīmē. Šim Saturna novietojumam atbilst Nauthiz aicinājums: jebkurš veidojums ir izturīgs tad, ja tas atbilst skaistuma (harmonijas) priekšrakstiem.
Saturns Mežāzī māca, ka noteiktība un skaidrība aizsargā no haosa un ikviena dzīva būtne aug no zemes dzīlēm. Nauthiz ir augsne, barojošā sākotne stingra, pamatīga, fiksēta un vienlaikus dzīva.
Nauthiz atgādina vēl kādu svarīgu norādījumu: kļūdas patstāvīgi jāizanalizē pašam savas sapratnes līmenī, bez līdzcilvēku palīdzības. Taču centieni risināt savas problēmas ar citu palīdzību dod virspusējību, formālu sapratni.
Nauthiz bieži vien tiek dota kā pārbaudījums pirms nopietniem sasniegumiem. Tā simbolizē karaspēka pārbaudi pirms uzbrukuma – nepieciešamību pārvērtēt esošās spējas un sakopot spēkus.
Nauthiz Rūna ir neharmonisks krusts. Krusts ir Mežāzis, bet harmonijas trūkums saistīts ar Svariem.
Un vēl viens Nathiz aicinājums: notiekošais iespaido dzīvīgumu un Svari nav līdzsvarā.
Mītiskie personāži
Nemirstīgais Kaščejs būtībā ir iesvētītāja tēls, kurš sargā Nāves zemākajā pasaulē slēpto patiesību. Tam, kurš vēlējās iegūt, uzzināt patiesību, viņš uzlika smagus pārbaudījumus. Ar Kaščeju ir saistīta kāda īpaša mistērija, atbrīvošanās no tēliem: uz salas ir ozols, ozolā – lādīte, lādītē zaķis, zaķī pīle, pīlē ola, olā adata. Atbrīvošanās no apvalkiem ir simboliska atbrīvošanās no visa liekā, savas misijas apzināšanās, izvēles brīvība, kas tiek iegūta pakāpeniskā ceļā. Nauthiz ir ierobežojumi. Atbrīvoties var vienīgi sasitot lādīti, iznīcinot zaķi, pīli, olu. Kaščeju nav iespējams pārvarēt ar ārēju spēku, šeit nepieciešama gudrība. Kaščejs ir dižens ilūziju radītājs. Mums šķiet, ka ilūzijas ir saistītas tikai ar Neptūnu. Diemžēl Saturns rada daudz smagākas ilūzijas, piemēram, sajūtu, ka mērķis nav sasniedzams, nāves ilūziju, vājuma un ierobežojuma ilūziju… Ilūzijas sagrauj Kaščeja nāve, kas simbolizē maģisku viedumu, gudrību, ar pacietību un noturību saistītu radošu dzirksti, bezbailīgu un pārliecinošu tiekšanos uz mērķi. Nauthiz simbolizē rūķi, gnomi, cvergi… Viņi smagi strādā pazemes valstībā, rok dārgakmeņus, gatavo dārgmetālu, bet viss notiek tālu no cilvēku acīm. Nauthiz apstrādā un kaļ Gara bagātības. Šis darbs īstenojas klusi un nemanāmi, ikdienas norišu aizsegā.
Nauthiz simbolizē arī sēju. Augi vēl nav redzami, bet sēklas jau ir savienojušās ar augsni, aug tās dzīlēs. Zemē sēklas jūtas vienas neērtībā, tumsā un garlaicībā. Taču no viņu spējām tiekties pēc gaismas, pārvarot zemes spiedienu, tumsu un aukstumu, ir atkarīgs tas, kāds izaugs augs.
Ar Nauthiz un Saturnu ir saistās priekšstatu par arhontiem, miera uzturētājiem. Vidusjūras tautu gnostiskajā tradīcijā viņi atspoguļo pasaules pastāvēšanas likumības un tāpēc daudzi cilvēki, it īpaši eksaltēti noskaņoti mistiķi, viņus uzskatīja par negatīvām, radošo brīvību ierobežojošām būtnēm, kuras neļauj darīt visu, kas ienāk prātā. Vissenākajās ezotēriskajās tradīcijās arhonti bija materiālā, vieliskā kosmosa radītāji, tie paši dievišķie celtnieki, kuri ar likumu palīdzību radīja pasauli. Jo veidols un likums ir sinonīmi.
Taisnas Nauthiz mantiskā nozīme
Situācija: grūtības.
Izaicinājums: koncentrēšanas uz mērķi.
Piesardzība: nemeklēt neveiksmju cēloņus.
Norādījums: savaldība.
Ieteikums: izmantot neizdošanās pieredzi, strādāt ar iekšējo ienaidnieku.
Mierinājums: ja pret ierobežojumu izturamies pareizi, tas būtībā ir labvēlība.
Taisnas Nauthiz sarežģījumi
Dzīve pakļaujas nepieciešamībai. Spiediens norāda uz satumsumu, nepatīkamiem ES veidoliem, kuru izaugsme tiek ierobežota. Svarīgi ir strādāt ar Ēnu (Junga izpratnē), ar paša ēnas pusēm. Vērojot gara darbību ārēju neveiksmju pievilkšanā var iegūt prasmi rīkoties pareizi, pieņemt īsto lēmumu.
Nauthiz palīdz cilvēkam izlēkt no notikumu rata un palūkoties no malas, novērtēt, kas bija veikts kļūdaini. Tā piedāvā noskaidrot attiecības pašam ar sevi. Ārējie notikumi bremzējas tikmēr, kamēr netiekam skaidrībā ar savu iekšējo pasauli. Ir pienācis laiks bez pesimisma, bez pašnoniecināšanas pašam sev pateikt visu patiesību par sevi gan patīkamo, gan ne visai jauko. Tagad galvenais uzdevums ir atrast kompromisu starp gaidīto un vajadzīgo, starp vēlmēm un realitāti, līdzsvarot ēnas un apzināto pozīciju. Kad šis ir veikts, Nauthiz pārstāj darboties. Viss izmainās: pasaules redzējums, ļaudis, apstākļi. Pretējā gadījumā Nauthiz turpina darboties.
Apgrieztas Nauthiz nozīme
Situācija: pārbaudījumi.
Izaicinājums: attīrīšanās.
Piesardzība: noliegums. Taisnas Nauthiz sarežģījums ir nomāktībā, apgriezta noliegums, pie tam agresīvs, kura mērķis noliegt pašam sevi un visu, kas apkārt.
Norādījums: atbildība par sevi un par notiekošo.
Ieteikums: sāc no mazumiņa, izmantojot neizdošanās enerģiju.
Mierinājums: notiekošais dara tevi stiprāku.
Apgrieztas Nauthiz sarežģījumi
Psihologi uzskata, ka labākais veids saskarsmei ar inertu klientu ir viņu sakaitināt. Cilvēkā pamostas enerģija lai arī agresīva. To pašu ar cilvēku dara arī Nauthiz. Viņa noliek viņu smagā situācijā, aizver virzīšanās ceļus. Tam cilvēkā būtu jārada vēlme kustēties, izrauties, pārvarēt, sasniegt neraugoties ne uz ko, par spīti visam. Diemžēl daudzas situācijas mēs izdzīvojam tieši pretēji. Iemesls ir mūsu nespēja pielāgoties šādam Nauthiz. Mūsu kultūra balstās uz priekšstatu par ērtībām kā garantiju attīstībai. Taču komfortablās situācijās cilvēks vienkārši guļ. Neveiksme mūs piespiež stiprināt gribu un norūdīt raksturu.
Apgriezta Nauthiz simbolizē Ēnas, tātad, negatīvu kompleksu, ietekmi: satraukums, nepacietība, noliegums. Ēnas spiediens integrē cilvēka veselumu. Ja virspusē uzpeld viss nederīgais, tas ļauj iepazīt pašam sevi. Gan iekšējas, gan ārējas nepatikšanas mēs uztveram kā miera traucējumu, lai gan šajā līdzsvara zaudējumā ir dziļa jēga. Cilvēku aicina pārvērtēt pozīcijas, apgūt veselumu. Lūk, viņš dzīvoja un pat neapzinājās, kādu zvēru sevī ir nēsājis.
Un vēl viena, ļoti svarīga problēma spēja kontrolēt nocietināšanos un nepieciešamība uzturēt spēkā ticību sev. Agni-jogā par to ir teikts: nakts vistumšākā ir pirms ausmas. Mums ir ļoti grūti izmainīt negatīvo attieksmi pret Saturnu, jo pārbaudījumi tiek uztverti bioloģiski, ķermeniski, vieliski. Bet būtībā ikviena saturniska situācija ir ierosinājums, iemesls mainīties. Un šīs situācijas ir labu dodošas, jo neļauj mums aizmigt. Viņas aicina mūs izzināt sevi. Mēs esam neierobežoti, neizsmeļami, dziļi. Attīstība nekad neapstājas, nevienā pasaulē, nevienā dzīvē.
Ja mums gadās lielas nepatikšanas, tad jādomā, ka mums ir daudz spēka. Kam daudz ticis dots, no tā arī daudz prasa. Un otrādi ja daudz prasa, tad daudz arī tiks dots. Lūk, tāds ir Saturns: pēc tā, cik no mums tiek prasīts, mēs varam noteikt, cik mums ir dots.