Gadu tūkstošus mālus izmantoja veselības atgūšanai un skaistumkopšanai. Pēdējos simts gados šis dabas brīnums tika nepelnīti aizmirsts, bet nesen pasaules lielākās kosmētisko līdzekļu kompānijas sākušas nopietnu mālu izpēti. Arī mūsu veikalos māli ir nopērkami. Tiesa, tie visbiežāk ir novietoti viszemākajos plauktos, jo maksā tikai pārdesmit santīmus, bet efekts, ko tie spēj sniegt, ir vērā ņemams.Ārstēšana ar māliem ir viena no dabas dziedniecības nozarēm. Mālos nav baktēriju, tās neitralizē toksīnus, iznīdē mikrobus. Jau senos laikos tos izmantoja ādas slimību ārstēšanai, locītavu vainām, pat epidēmiju un saindēšanās gadījumos.
Mālu vērtīgākās īpašības ir spēja absorbēt kaitīgās vielas, toksīnus. Piemēram, lietojot to iekšķīgi, nokļūstot zarnu traktā, māli uzsūc sevī indīgos mikroorganismu izvadītos blakusproduktus. Tiem piemīt sterilizējoša un antibakteriāla iedarbība. Piemēram, ir pārbaudīts, ka litrā piena ieliekot karoti tīru mālu, produkts saglabāsies svaigs vairākas dienas par bez saldējamās iekārtas.
Mālos ir minerālvielas un mikroelementi, kas vajadzīgi gan skaistumam, gan veselībai. Atkarībā no ieguves vietas un krāsas, dažādu nokrāsu māli domāti dažādu problēmu risināšanai. Vispopulārākie ir baltie, zilie un zaļie māli, kurus veikalos var nopirkt tīrā veidā.
Retāk nopērkami sarkanie, dzeltenie un pelēkie māli, kurus iekļauj kosmētisko līdzekļu masku, šampūnu, zobu pasu, sastāvā. Baltie māli ir piemēroti visjūtīgākajai ādai. Ja āda ir taukaina, ar palielinātām porām, baltie māli absorbē liekās taukvielas un normalizē tauku dziedzeru darbību. Tieši baltos mālus visvairāk izmanto kosmētikas industrijā pretpiņņu līdzekļos, alerģiskas ādas kopšanas līnijās, taukainai ādai, attīrošiem skrubjiem. Mālus liek arī zobupastās, jo tie noņem zobakmeni un baltina zobus. Pat plaši reklamētajās košļājamajās gumijās baltos mālus izmanto kā zobu baltināšanas līdzekli.
Zilie māli mīkstina un tonizē ādu. Izmanto problemātiskas, ar izsitumiem klātas ādas ārstēšanai. Tie arī nedaudz balina ādu, izlīdzina sīkās krunciņas, uzlabo vielmaiņu, tāpēc piemēroti celulīta likvidēšanai. Zilie māli arī labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu, atslābina to, noņem stresu.
Zaļie māli ir ideāls ādas dziļās tīrīšanas līdzeklis. To sastāvā esošās vielas labi iesūcas ādā. Īpaši piemēroti taukainai ādai un tiem, kas cieš no ādas defekta – seborejas. Savelk poras, uzlabo tauku dziedzeru darbību, tonizē. Veicina asinsapgādi un šūnu reģenerāciju, tāpēc pēc zaļo mālu maskas seja ir svaigāka.
Sarkanie māli uzlabo ādas apgādi ar asinīm, samazina alerģiskās izpausmes, tāpēc īpaši piemēroti jūtīgai ādai. Šos mālu pat iesaka dzert, ja organismā ir dzelzs trūkums (anēmija).
Dzeltenie māli izvada toksīnus un baro ādu ar skābekli. Iesaka apvītušas ādas stāvokļa uzlabošanai. Bagāti ar dzelzi un kāliju.
Pelēkie māli mitrina un tonizē ādu, tāpēc vispiemērotākie sausas un dehidrētas ādas kopšanai.
Vannas, kurām pievieno šo dabas velti, tonizē visu ķermeņa ādu un to nomierina. Mālus var pievienot tieši ūdenim ūdens kļūst duļķains, un tajā var gulēt 30-60 minūtes (pēc tam noskalojas siltā dušā). Pēc šādas vannas parasti ir patīkams nogurums.
Vēl iesaka šādu recepti sajaukt māla pulveri ar ūdeni, līdz iegūta krēmveida masa, šo masku liek uz ķermeņa vai sejas, tur pusstundu, tad noskalo ar siltu ūdeni. Pēc maskas ir enerģijas pieplūdums. Gatavojot mālu maskas, nedrīkst izmantot metāla traukus un priekšmetus, jo saskaroties ar šo materiālu, māls zaudē lielāko daļu vērtīgo vielu.