Reiki ir dabiska un efektīva dziedināšanas un garīgās pilnveidošanās sistēma, ar kuras palīdzību cilvēks apzināti var izmantot mums visapkārt esošo Visuma enerģiju. Šī senā dziedināšanas sistēma balstās uz domu, ka ikvienai dzīvai būtnei pa kanāliem, ko sauc par meridiāniem, cauri plūst neredzama enerģija un nodrošina mums dzīvību. Stresa situācijas, kaitīgu faktoru ietekme un emocionālas problēmas var izmainīt enerģijas plūsmu, to daļēji pārtraucot. Tas atstāj iespaidu uz cilvēka veselību, laika gaitā radot slimības. Apzināti vadot enerģiju, tās plūsmu var līdzsvarot, tādā veidā atjaunojot ķermeņa dabisko spēju pašam sevi dziedināt.
Vārds Reiki sastāv no divām daļām Rei, kas nozīmē universāls, bet ar Ki tiek apzīmēta enerģija. Šie divi japāņu vārdi tiek tulkoti kā Universālā dzīves enerģija. Ki japāņu valodā nozīmē to pašu, ko Chi ķīniešu valodā, Prana Sanskritā un Ti vai Ki havajiešiem. Vienalga, kā mēs to nosaucam, tā ir viena un tā pati enerģija, kas piemīt jebkurai dzīvai būtnei.
Reiki saknes ir meklējamas Tibetā pirms vairākiem tūkstošiem gadu. Austrumu gaišreģi izpētīja enerģijas dabu un radīja skaņu un simbolu sistēmu, lai to varētu izmantot dziedināšanā. Dažādo dziedināšanas sistēmu, kas vēlāk radušās citu zemju kultūrās, pirmsākumi meklējami tieši šeit.
20. g.s. sākumā japāņu teologs Mikao Usui no jauna atklāja šo enerģētiskās dziedināšanas sistēmu un nosauca to par Reiki.
Reiki izveidošanas vēsturei ir dažādas versijas, taču Rietumos visizplatītākā ir leģenda par japāņu teologu Mikao Usui kā Reiki sistēmas atjaunotāju.
Mikao Usui dzimis Japānā deviņpadsmitā gadsimta vidū. Viņš dzīvoja Kioto pilsētā un strādāja par skolotāju un mācītāju zēnu kristīgajā skolā. Kādas mācību stundas laikā viņam tika uzdots jautājums, kas ierosināja pārmaiņas Usui dzīvē. Kāds zēns gribēja uzzināt, vai Bībeles stāstiem par Jēzus brīnumaino dziedināšanu ir pierādījumi. Usui nevarēja aizmirst šo jautājumu, un tā sākas viņa studijas, meklējot atbildi. Stāsta, ka viņš studējis teoloģiju un sanskritu, senās sūtras un apceļojis daudzus budistu klosterus. Kad viņa uzkrātās zināšanas bija pietiekošas, viņam vajadzēja atrast veidu, kā aktivizēt dziedniecisko enerģiju vai piekļūt tai.
Tāpēc1922. gadā Mikao Usui devās uz budistu svēto kalnu Kurama, kas atrodas netālu no Kioto, kur, kā tika uzskatīts, ir sevišķi tīrs dzīvības spēka enerģētiskais lauks. Šis kalns ir arī populāra vieta tūristiem un svētceļotājiem, jo šeit atrodas daudz tempļu un svētnīcu. Usui mērķis bija uzturēties kalna virsotnē, lai badojoties un meditējot iegūtu apskaidrību. Pēc 21 dienas (saskaņā ar vēstījumu, kas atrodas uz viņa memoriālā akmens Saihoji templī Tokijā) viņš atklāja, ka ir ieguvis spējas dziedināt sevi un citus.
Mikao Usui izmantoja savas spējas, lai dziedinātu cilvēkus, kas bija ievainoti zemestrīcē Kanto 1923.gadā.Viņš izveidoja Reiki klīniku un apmācīja vairāk kā 2000 cilvēkus, kā izmantot šo dziedinošo enerģiju.
Viens no aktīvākajiem Reiki praktizētājiem, kas turpināja pilnveidot Mikao Usui Reiki sistēmu, bija kāds jūras karaspēka virsnieks Čjuridzo Hajasi, kurš savukārt par savas Reiki skolas turpinātāju izvēlējās Havoju Takatu. Takata ir dzimusi Havaju salās nabadzīgā ģimenē. 1935. gadā veselības problēmu dēļ viņa devās uz Tokiju, lai veiktu operāciju.
Havojo Takata jau atradusies uz operāciju galda, kad sapratusi, ka operācija nav vajadzīga. Viņa uzzinājusi par Hajasi Reiki klīniku un devusies uz turieni, saņēmusi vairākus Reiki sensus dienā, un pēc dažiem mēnešiem atveseļojusies.
Vairākus gadus Havojo Takata apgūstot un praktizējot Reiki strādāja kopā ar Čjuridzo Hajasi. 1938. gadā Čjuridzo Hajasi saprazdams, ka tuvojas 2. Pasaules karš, un apzinoties, ka tajā var smagi ciest arī Japāna, domāja par Reiki metodes nodošanu tālāk. Šajā gadā Takata saņēma Reiki meistara iniciāciju un sertifikātu, ka viņa ir Usui Reiki dziedināšanas sistēmas meistare.
Apmēram 20 g.s. 70 gados Havojo Takata sāka izplatīt Reiki Rietumos.Savas dzīves laikā viņa iniciēja 22 Reiki meistarus.
Kopš tā laika Reiki ir izplatījies visā pasaulē, un šī mācība ieguvusi ļoti lielu popularitāti.
Kā var apgūt Reiki?
Reiki ir ļoti vienkārša sistēma, to apgūt un praktizēt var ikviens. Tā nav pretrunā nevienai reliģijai, visā pasaulē to praktizē dažādu ticību pārstāvji-kristieši, budisti, hinduisti, islamticīgie un citi.
Apgūt to var semināros, ko organizē Reiki meistari- skolotāji, internetā tiek organizēti dažādi tālmācības kursi, Reiki var apgūt pašmācības ceļā.
Lai iegūtu pieeju šai enerģijai, Reiki meistars (tā Reiki sistēmā tiek saukts skolotājs) veic īpašu iniciācijas (iesvētīšanas) rituālu. Tās laikā skolniekam tiek atvērtas vainaga, sirds un plaukstu čakras (tā sauc cilvēka enerģētiskos centrus), un tādā veidā cilvēkam tiek dota spēja vadīt enerģiju. Reiki meistars šajā norisē ir kā kanāls, caur kuru darbojas enerģija. Meistars sakoncentrējas uz Reiki un tad ar vairākām secīgām kustībām sākot no vainaga čakras virzoties uz leju piesaista enerģiju, lai panāktu dziedinošās enerģijas plūsmu cauri visam ķermenim. Šo procesu var iztēloties līdzīgi kā radio tiek noregulēts uz noteiktu staciju,- tiek atrasts kanāls, nofiksēts, un pēc tam jau tikai nospiežot pogu tiek atrasta vajadzīgā programma. Iniciācija tieši tāpat garantē automātisku pieeju enerģijai- iniciācijas laikā cilvēks tiek noregulēts enerģijas vadīšanai. Jebkurš, kas reiz saņēmis Reiki iniciāciju, spēju vadīt Reiki nezaudē nekad. Atliek tikai iedomāties par Reiki, piemēram, pasakot pie sevis: Reiki plūsti, un uzreiz tiek sajusta enerģija, visbiežāk kā durstīšanās vai siltuma sajūta plaukstās. To var iedomāties arī kā elektriskās spuldzītes ieslēgšanu- nospiežam slēdzi, un elektrība plūst. Tieši tāpat ir ar Reiki, pietiek iedomāties par to, vai tikai pieliekot plaukstas ķermenim, enerģija plūst bez jebkādas piepūles. Tā plūst caur plaukstām, jutīgākiem cilvēkiem tās kļūst karstas, un ir sajūtama viegla durstīšanās vai pulsācija.
Reiki apmācībā ir trīs pakāpes, katrā no tām ir paredzēts teorētiskais un praktiskais kurss, un iniciācija.
Reiki pirmā pakāpe ir paredzēta galvenokārt sev pašam. Tā ir kā ceļojums, lai gūtu nojausmu un pieredzi par iekšējās un ārējās enerģijas pasauli. Pirmajā pakāpē notiek apmācība tīri praktiskai darbībai ar enerģiju. Tiek apgūtas roku pozīcijas, kas ir īpaša metode Reiki- novietojot plaukstas noteiktās ķermeņa vietās, tiek vadīta enerģija gan konkrētajā vietā, gan pa visu ķermeni. Reiki var sniegt dzīvniekiem, uzliekot plaukstas uz slimās vietas vai tās tuvumā, vai arī vienkārši glāstot dzīvnieku. Lai veicinātu labāku to augšanu, ar Reiki var apstrādāt augus, gan pieskaroties tiem, gan iepriekš paturot plaukstas uz ūdens, ar ko tiks laistīti augi.
Ar Reiki var apstrādāt arī ūdeni un pārtiku. Ūdens molekulām piemīt īpašība saglabāt informāciju, tāpēc apstrādājot ūdeni ar Reiki (vienkārši paturot rokas virs tā), var iegūt ūdeni, kas būs vislabākais konkrētam cilvēkam. Jebkuram pārtikas produktam, bez tām kilokalorijām, kas norādītas uz iepakojuma, piemīt enerģija, kas ļoti nepieciešama organisma dzīvības funkciju uzturēšanai. Tā kā bieži vien tā ceļš no dobes līdz galdam ir ļoti garš, tad daļu no šīs enerģijas produkts jau ir zaudējis.Uzlādējot to ar Reiki, tas atkal atgūst savu sākotnējo enerģētiku.
Reiki pirmajā pakāpē tiek doti arī Reiki pieci pamatprincipi, kuru pielietošana ikdienā ļauj stabilizēt veselību un palīdz pieņemt vislabākos lēmumus.
Tie skan šādi:
Tieši šodien (tiek uzsvērts, ka spēks ir pašreizējam brīdim)
nedusmojies
neuztraucies
godini vecākus, skolotājus un vecākus cilvēkus
esi čakls savā darbā
esi laipns pret citiem
Principos ir ietverti norādījumi, kā uzņemties atbildību par savu dzīvi; tos ievērojot varam labāk pielāgoties kāpumiem un kritumiem savā dzīvē. Gan dusmas, gan raizes ir emocijas, ko ne reti nākas izjust ikvienam. Tās dažkārt liek justies slikti un ietekmē arī veselību. Tāpēc ir vērts tās atpazīt un, analizējot to rašanās cēloņus, pamazām no tām atbrīvoties. Ja dusmojamies, tad var noskaidrot, kādām savas dzīves vajadzībām jāpievērš lielāka uzmanība. Bailes bieži rodas, ja gribam uzņemties kontroli pār pilnīgi visiem savas dzīves aspektiem. Tās liek saprast, ka vairāk jāuzticas dzīves norisēm, jāatslābinās un jāpaļaujas uz to, kas viss notiek labākajā veidā, kā ir iespējams.
Reiki otrajā pakāpē tāpat kā pirmajā tiek veikta iniciācija, un tā dod pieeju jau spēcīgākai enerģijas plūsmai. Reiki praktizētājs tiek iepazīstināts ar trim Reiki simboliem, kas ļauj problēmas risināt dziļākā līmenī. Katram simbolam ir sava nozīme un pielietojums, tos lieto gan visus kopā, gan arī atsevišķi, lai panāktu vēlamo rezultātu. Katram no tiem ir savs nosaukums (simbola nosaukumu sauc arī par mantru, kas nozīmē, ka šīm skaņām piemīt noteikta enerģētika, un tās atkārtojot, cilvēks šo enerģiju sev piesaista). Simbolus lieto zīmējot gan uz papīra, gan plaukstām, gan telpā, gan vizualizējot (iztēlojoties) tā attēlu gaisā. Ar to palīdzību var sūtīt Reiki uz jebkuru vietu, jebkuram cilvēkam, gan nākotnē, gan pagātnē. Ja cilvēkam ir kādi notikumi pagātnē, kas ietekmē šodienas dzīvi, tad izmantojot simbolus var sūtīt Reiki pagātnē, tā mazinot tās ietekmi un veicinot labāku sapratni par tā laika notikumiem. Ja ir gaidāms kāds eksāmens, vai situācija, par kuru tiek izjustas bažas, ar simbola palīdzību uz to var nosūtīt Reiki, lai tā atrisinās vislabākajā veidā. Ja kāds cilvēks atrodas tālu prom, bet viņam nepieciešama palīdzība, ar simbola palīdzību var aizsūtīt Reiki, un viņš to saņems tieši tāpat, ja atrastos blakus.
Reiki trešā pakāpe ir Reiki meistara un skolotāja pakāpe.
Būt Reiki meistaram, tas nozīmē dzīvot saskaņā ar Reiki principiem, integrēt enerģiju savā dzīvē, zināt pietiekoši daudz informācijas par sistēmu un iegūt pietiekoši daudz pieredzes, lai varētu atbildēt uz nākošo studentu jautājumiem. Reiki meistara pakāpes iniciācija un apmācība vien nenodrošina atbilstību šādam nosaukumam. Meistarība tiek iegūta ilgā laikā posmā un varbūt pat tikai visā dzīves laikā.
Ko iegūst cilvēks, kas praktizē Reiki?
Reiki pastiprina ķermeņa dabisko spēju sevi dziedināt, paātrina atveseļošanos pēc slimībām un operācijām, mazina medikamentu blakus efektus.
Reiki ļauj samazināt stresu, nogurumu, bailes, nodrošina labāku miegu, samazina asinsspiedienu, palīdz līdzsvarot emocijas.
Ar Reiki iespējams dziedināt arī smagākas veselības problēmas, taču tad Reiki iedarbībai jābūt ilgstošai. (Jāatceras, ka Reiki var lietot kopā ar jebkuru citu ārstniecības veidu, taču tā neaizstāj ārsta nozīmēto ārstēšanu).
Reiki palīdz attīstīt intuīciju, kas ļauj veiksmīgāk risināt dažādas dzīves situācijas.
Ko sajūt cilvēks, kam tiek sniegta Reiki enerģija?
Parasti sajūtas ir individuālas, taču visbiežāk cilvēki sajūt karstumu vai vēsumu, vieglas vibrācijas un kņudināšanu, vai vienkārši atslābumu. Reiki nevienam nevar nodarīt ļaunumu, enerģija plūst tur, kur tā visvairāk nepieciešama. Reiki seansa laikā katra cilvēka ķermenis pats piesaista enerģiju tajās vietās, kur ir enerģijas iztrūkums vai tās sablīvējumi, lai nodrošinātu vienmērīgu tās plūsmu.
Kā atrast īsto skolotāju?
Ja cilvēks ir izlēmis apgūt Reiki, parasti rodas jautājums, kā atrast skolotāju.
Ir ļoti daudz Reiki meistaru, kas vēlētos Reiki mācīt citiem.
Būtisks aspekts ir Reiki meistara un skolnieka saderība. Var palūgt, lai varbūtējais skolotājs veic Reiki dziedināšanas seansu, jo sajūtas enerģijas saņemšanas laikā ir ļoti svarīgas. Ja seansa laikā izjūtas ir nepatīkamas, tad tas nozīmē, ka šis skolotājs nebūs īstais.
Var uzdot dažus interesējošus jautājumus. Piemēram, vai skolotājs regulāri praktizē Reiki? Regulāra Reiki praktizēšana nodrošina enerģijas kanālu tīrību, kas ir svarīgi, ja Reiki sniedz citam. Ja skolotājs to nedara, tad kopā ar Reiki viņš var nodot savu enerģiju, kurā ir informācija par viņa paša problēmām, kas rezultātā var radīt nepatīkamas sajūtas. Vēlams noskaidrot, kāda ir viņa attieksme un filozofija attiecībā uz Reiki, jo pašlaik pasaulē tiek praktizētas dažādas Reiki variācijas. Mikao Usui izveidotā un līdz Rietumiem nonākusī Reiki sistēma ir Reiki pamatforma, no kuras atvasināti vairāk kā 200 citu Reiki veidu.. Vēlams izvēlēties skolotāju, kuram ir saprātīga pieeja un cieņa pret citiem Reiki veidiem.
Jāpainteresējas, vai skolotājam ir izdales materiāli un rokasgrāmatas. Šie materiāli ir būtiski, lai pēc iniciācijas varētu turpināt praktizēt patstāvīgi. Jāpārliecinās, vai Reiki skolotājam ir atbilstoši dokumenti, kas apliecina viņa spēju un tiesības mācīt Reiki. Tas nozīmē, ir jābūt vismaz trīs sertifikātiem, vienam no tiem jāapliecina, ka viņš ir ieguvis Reiki meistara pakāpi.
Lai būtu drošība, ka izvēle ir pareiza, ir vērts iepriekš palasīt kādu literatūru par Reiki.
Ja tomēr intuīcija saka, ka izvēlētais skolotājs nav īstais, tad jāmeklē cits.
Vai Reiki ir vienīgais veids, kā uzlabot sev dzīvi?
Reiki ir tikai viens no veidiem, kā līdzsvarojot enerģijas plūsmu harmonizēt sevi.
Cilvēki ik brīdi gan iegūst, gan zaudē enerģiju. Enerģijas zaudēšana notiek dusmojoties, raizējoties, strīdoties, kritizējot, izjūtot vainas sajūtu un citas nepatīkamas emocijas.
Lai nezaudētu savu enerģiju, ir jāatbrīvojas no negatīvās domāšanas modeļiem.
Pavairot savu enerģiju var arī apzināti nenodarbojoties ar enerģētiskām praksēm. Atrašanās dabā, staigāšana ar basām kājām pa zemi, peldēšanās, strādāšana dārzā, labas un priecīgas domas, saviļņojums par mākslas darbu, viss, kas rada prieku- atver mūsu enerģijas kanālus, ļaujot enerģijai plūst un līdzsvaroties. Ja vēl spēsim vairot sevī mīlestību un līdzcietību, tad iegūsim īsāko ceļu uz harmoniju un dziedināšanu.