Un cik liela loma baltu vai latviešu dievestībā, kas ir dabas reliģija, Dabas dievestība, ir radīšanai? Dievestība un radīšana – kā šie jēdzieni ir saistāmi?
Radošums nāk no paša Dieva, jeb Dieviņa. Dieviņš laiž pasauli, ļauj tai notikt un izpausties māriskajā vielā. Vārda laist” senākā pirmnozīme ir radīt”. Arī Laima ir laidēja, tātad radītāja. Laima rada laiku un likteni cilvēkam, viņa dzīvē. Dvēsele ir dievišķā daļa cilvēkā un tādēļ arī cilvēkam ir jābūt un ir iespēja būt radošam ikvienā savas dzīves brīdī.
Dievestība kā dzīve ir nevis aiz mūsu centības, bet tā ir dabas ietekmē tāda. Daba ir spilgtākā Dieva izpausme. Tas ļoti nemainīgais un tai pat laikā dažādais, kas ir dabā: katra vasara ir citādāka, katra diena ir savādāka, katrs mūžs ir savādāks.
Tas ir tas būtiskais – dažādība vienādībā. Dzīvs ir tikai tas, kas ir radošs. Radīšana ir dzīve. Un arī pieejā Tradīcijai mums ir jābūt radošiem. Un pie viņas uzturēšanas dzīvā veidā mūsdienās ir jābūt radošai pieejai.
Nevar pieķerties tikai ārējām formām, jo tajās ne viss ir redzams, jāskatās dziļāk tajās nozīmēs. Ko nozīmē konkrētais rituāls? Ko stāsta konkrētā Daina? Ko tā simbolizē?… Un ir svarīgi zināt, ko ar cilvēku dara zīme, krāsa, forma, dziesma. Kas ar cilvēkiem notiek, kad viņi vēro kādu zīmi, krāsu vai rakstus, piemēram, Lielvārdes jostas rakstus vai tautastērpu zīmes.
Un visiem es vēlu veselību, veiksmi un panākumus, atbalstīt savējos, nebaidīties būt krietniem domās un rīcībā!
Lai piepildās Dieva padoms,
Lai no Laimas laimīgas dienas Jaunajā gadā,
Lai no Māras veselība,
Un no Pērkona Spēks un Taisnība!
Valdis Celms
/ no sarunas ar Valdi Celmu /
DZĪVESZIŅAS SKOLA
Lekciju un nodarbību cikls latvisko vērtību apguvei – programma
Raksts un zīmes. Visums. Cilvēks un pasaule. Dainu dievestība. Gadskārtas. Godi. Laiks un Liktenis. Tikums. Pasaules audums. Tauta. Dzīves jēga un Raksts. Garīgas pilnveides ceļš.
1. Viss sākas no centra. Raksts. Centra un Vidū simbolika. Pasaules iesākuma zīmes. Dieva un Pērkona deja. Vidū jūras. Vidū gaisa. Vidū lauka. Spoža zvaigzne – Dvēselīte. Mūžīgā atgriešanās. Dieva likums – raksts.
2. Raksta vākšanas un izpētes vēsture. Raksturīgākie uzskati un pieejas. Sakrālais un profānais tradīciju vērtībās. Mitoloģiskās skolas atdzimšana. Jaunais indoeiropiešu valodu koks. Baltu civilizācija un baltiski āriskās kultūras kodols.
3. Raksta pamatelements zīme. Kas ir zīme, un kādas ir zīmes. Pamatfunkcijas. Vizuālā uztvere un pieredze. Tēli. Ģeometrisko pamatformu iedarbe. Zīme kā apziņas matrice. Nacionālā identitāte un zīmes simboli. No kurienes nāk zīmes? Aizvēstures un agrīnās vēstures liecības.
4. Kas ir latvju raksts? Raksts kā tradicionālās kultūras strukturāla izpausme. Raksts vai ornaments. Raksta baltiskās un āriskās saknes. Ziemeļu tradīcija. Senā Eiropa. Raksts kā kultūras kopsaucējs un iespēju programma. Funkcionālie līmeņi un informācija (zināšanas). Raksts un dainas.
5. Latviešu tautas tērps un cilvēks pasaulē. Mikrokosmos un makrokosmos. Vīrišķais un sievišķais . Enerģiju plūsmas dabā un cilvēkā. Tērps kā kosmisko spēka līniju ritma un kultūras izpausme.
6. Seminārs. Klausītāju ziņojumi un pārrunas par iepriekš apskatītajām tēmām.
7. Kāds ir latvju raksts un tā zīme. Saikne ar dabu un kultūru. Ģeometriskums, simetrija, vienkāršība, skaidrība, savrupība un citas raksturīgas īpašības. Kopīgie formveides un izpratnes principi. Apļa princips. Procesa klātbūtnes iezīmes. Kustīgums. Šķēlumi. Veselums.
8. Kustības idejas latvju rakstā. No optiskas ilūzijas līdz mikro un makro pasaules modeļiem. Mēroga maiņa. No plaknes par telpu. Struktūra un process. Organizējošais un graujošais. Savējais un svešais. Lielvārdes josta kā meditatīva sistēma . Mūsdienu kosmiskais mīts.
9. Statikas un dinamikas principi rakstā. Divivienība. Četrivienība. Rotācija un spirāles astoņnieka shēmā. Tukšumi pasaulē un zīmēs. Deviņi jeb trejdeviņi.
10. Kopsavilkums. Krusta enerģētika. No kurienes zīmes? Ko dara zīmes? Zīmju lasīšana jeb tulkošana. Starp nāvi un dzīvību. Starp gaismu un tumsu. Starp ārdīšanu un radīšanu.
11. Seminārs. Klausītāju ziņojumi un pārrunas par iepriekš apskatītajām tēmām. Literatūra: Eliade M. Mīts par mūžīgo atgriešanos. Eliade M. Sakrālais un profānais. Mūks R. Mīts un iztēle. Paliepa J.R. Latvju dainas un vedu himnas. Celms V. Latvju raksts un zīmes.
12. Pasaules modeļi latvju rakstā. Pasaules koka princips. Austras koks jeb Saules koks (ozoli). Gaismas koks un cilvēks. Pasaules vertikālā trīsdaļība un šī un viņā saule. No akmens laikmeta gravējuma līdz mūsdienu cimdu rakstiem.
13. Pasaules audums. Apziņas lauks un Pasaules audums. Saule auda audekliņu. Auž puisītis un meitiņa. Pašorganizētība un radītspēja. Visuma vienotas uzbūves tīkls. Dzīvības strāvojuma (arī dvēseļu) lauks.
14. Dižapļi zīmju mandalas. Mandalu pamatprincipi. Zīme no Kārsavas cimda un zīme no Talsu villaines. Alsungas krekla aproce ar Ausekļa zīmi centrā. Kurzemes krūms dižajā aplī.
15. Krāsas pasaules modelī. Četru krāsu kods un cilvēka garīgais līdzsvars. Atsevišķu krāsu un krāsu pāru raksturojums. Zelts un sudrabs. Krāsa un dvēseles kustība.
16. Seminārs. Klausītāju ziņojumi un pārrunas par iepriekš apskatītajām tēmām. Literatūra: Mitoloģijas enciklopēdija.1.sēj.,2,sēj.,Rīga.1993.,1994. Siliņš.E.I. Lielo patiesību meklējumi. Brastiņš E.Latvju raksta kompozīcija 1925. Celms V. Latvju raksts un zīmes.
17. Latvju raksts kā sistēma. Sistēmas sakārtojuma pamati. Zīmju nosaukumi, simbolika, strukturālā jēga. Līdzšinējie zīmju sakārtojumi. Secība. Veselums. Centrs. Dieva galvenums dainās un zīmēs. Domu ekrāns lauks. Telpiskais krusts. Sistēmas pamatshēma un dinamika.
18. Dievs. Dieva un pasaules zīmes. No punkta līdz Saules ritenim Zvaigznei. Apļi un Saules un Mēness zīmes. Ūsiņa zīmes. Māras zīmes. Dievs un Māra. Debestēvs un Zemesmāte. Dievs, Laima, Māra.
19. Vienota laiktelpa un Saules ceļš.
Nodarbības un lekcijas notiek ceturtdienā plkst. 18.00
Rīgā, Dzirnavu ielā 135 (ieeja no Satekles ielas) 201.telpā.